KAKO SLAVIMO DOLAZAK NOVE GODINE?

Proslavu prelaska Stare u Novu godinu 31.12./01.01. rijetko tko propušta, a obilježava se diljem naše planete. Svima su pred očima kadrovi veličanstvenog vatrometa iznad opere u Sydneyu, u Australiji, blještavi, atrakcijama ispunjen Time Square u New Yorku i zabave na glavnim trgovima drugih glavnih gradova dijeljem svijeta. Odbrojavanju u ponoć prethode svečane večere i uživanje u slasticama i pjenušavim vinima, a vrhunac slavljeničke noći su spektakularni vatrometi.
No, mnoge kulture tradicionalno obilježavaju nastupanje Nove godine na druge datume i na drugačiji način.
Među najpoznatijima je proslava kineske Nove godine, krajem siječnja ili početkom veljače. Kako pripadnici kineske nacionalnosti žive diljem svijeta, a na nekim mjestima u velikom broju, tako se i proslava njihove Nove Godine obilježava u brojnim svjetskim gradovima vatrometom i povorkom koju predvodi svileni zmaj, simbol snage, a ljudi ga slijede noseći u rukama lampione. Ova živopisna proslava ima brojne promatrače, a mnogi joj se i pridružuju.
Roš Hašanom naziva se židovska Nova Godina koja se obilježava u listopadu, dvodnevnim slavljem u krugu obitelji, u molitvi i s tradicionalnom hranom na stolovima. Najpoznatije je slađenje jabukama umočenima u med kao simbolom uspješne nastupajuće godine.
Zemlje pravoslavne vjeroispovjesti, religijski slave Novu Godinu 14. siječnja, uglavnom u obiteljskom okruženju.